MaviTurBurada.Com Haberler
Mavi Yolculukta Yat Çeşitleri...

Yatlar kendi aralarında Geneleksel ve Modern yatlar olarak iki ana küme ayrılırlar.

Geleneksel yatlar; 

Ahşap yatlar rahat ve yerli yapımdır. Genelde Bodrum,Marmaris ve Fethiye'de ve Güneybatı Türkiye'nin diğer bölümünde yapılmaktadır. Kuzeydeki Karadeniz Bölgesinde genelde balıkçı tekneleri yapılmakta olup son zamanlarda bazı güzel geleneksel yatlar da yapılmıştır. Özellikle bu yatlar yerli marangoz ustaları tarafından elle yapılmaktadır. Teknenin iskeleti için genelde çam meşe ve ya kaliteli ağaçlar olan tik veya maun kullanılır, iskelet çam veya tetra ile kaplanır, güverte tik ağacı, kabinler çam ya da maun, direkler ak meşe ya da demirden üretilmektedir. Bu tekneler hem motorlu hem de yelkenlidir. Gulet, Ketch(ayna kıç) ve Tirhandil çeşitleri vardır. 

Gulet: 'Mavi Tur' için en popüler geleneksel ahşap yattir. Bu teknelerde rahat yemek yemeniz ve uzanmanız için en uygun biçimde tasarlanmış geniş, yuvarlak kıç bölümüyle bir gezi yatıdır. Guletler genelde iki direkli donanıma sahiptir; 1, 2 veya 3 trinketa yelkeni vardır. Uzunlukları 15-40 m arasında değişir ve 6-16 kişi alabilirler, bütün kabinlerinde özel duş / WC ve klima bulunan, çift kişilik 3-8 yataklı kabinleri vardır. 

Ketch(Ayna kıç): Bu yatlarımız yükseltilip kareleştirilmiş bir kıça sahiptir ve böylece Guletle mukayese edildiği taktirde ek kabinler için müsait yer anlamına gelir. Kıçta bir veya dört kabin bulunabilir. 8-24 kişi alabilir, özel duş ve WC'li ve 4-12 adet çift kişilik yatak konabilen kabinleri vardır. Genelde Ketch(ayna kıç) 18-55 m civarındadırlar. 

Tirhandil: Ege sularında yolculuk yapması en uygun olan sivri uçlu kıç bölümüyle en eski yerel ahşap yattır. Orijinalinde genelde üç köşe yelkenlidir; günümüzde donanım şalopa-filika-gaff şeklinde değişmektedir. Normalde 11-18 m uzunluğunda olup 6-8 kişi alır, özel duş ve WC'li, 3-4 adet çift kişilik yataklı kabinleri vardır. 

Modern yatlar; 

Fiberglas veya çelikten yapılırlar. Mürettebatlı veya mürettebatsız kiralanabilirler. Yelkenli, Motor yatlar ve Mega Yatlar olarak çeşitlere ayrılmıştır.

Yelkenli yat /Fiber Yat: Denizde rotalarını kendi başlarına tayin etmek isteyen lisanslı denizcilerce tercih edilirler. Genelde mürettebatsız olarak, tüm yerel denizcilik bilgi ve teçhizatıyla birlikte kiralanırlar. Lisansı olmayanlar için kaptan kiralanabilir. Türkiye'de; Beneteau, Bavaria ve Dehler modelleri çeşitli dizayn ve boyutlarda kiralanabilmektedir. 

Motorlu yat: Zaman ve hız önemliyse en iyi seçenek motorlu bir yattır. Genelde çift motorlu olup denizde aşılacak mesafeleri arttırmak için yüksek hızlılara ulaşabilmek için taşarlanmıştır. Bu yatlar modern denizcilik sistemleriyle donatılmış olup genelde mürettebatlı kiralanırlar.  

Mega Yatlar: Lüksün ve zenginliğin temsili olan bu yatlarda her türlü konforu bulmanızın yanında yüksek kalitede hizmetde alabilirsiniz. Bu yatların boyları 45 metreden 160 metreye kadar çıkabilmekte ve dünyanın her yerinde kiralama imkanınız bulunmaktadır.

Seçim size ve böyle bir tatil için ayırdığınız bütçeye bağlı tamamen.  Alanında başarılı, fiyatlar konusunda en uygun fiyatları sunan ve müşteri memnuniyeti konusunda oldukça başarılı olan firmamız ile dilediğiniz mavi yolcuğu yaşamanız mümkün. Sadece tek yapmanız gereken bizi aramak ve müşteri temsilcimizden yardım almak...