Müsait Mavi Tur Burada Asistanı: +90 (506) 020 45 48
Hızlı iletişim : info@maviturburada.com

Meraklılarına Tüplü Dalış Hakkında Bilgiler

Tüplü dalış yapmak , yazın en eğlenceli aktivitelerinden biri olduğu gibi size suda vakit geçirmenin, stres atmanın en güzel yolu olabileceğini kanıtlar. Tabi ki her sporda olabileceği gibi tüplü dalış sporunda da dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut.

Öncelikle dalış yapmayı düşünen kişinin suda kalmayı sevmesi ve iyi derecede yüzme biliyor olması gerekmektedir. Tüplü dalış yapmadan önce suyun içerisinde dik durabiliyor ve ve suyun üzerinde de belli bir süre yatarak durabiliyor olmanız beklenir. Suyun altında gözlerinizi açmaktan korkmamalısınız tabi bir de. Deniz tuzu korkulanın aksine gözleri o kadar çok yakmaz. Fakat yukarıda saydığım noktalarda korkularınız ya da çekinceleriniz varsa tüplü dalış öncesinde biraz kendiniz alıştırma yapmayı deneyebilirsiniz. Uzman ekiplerle deneme dalışları yapmak da sizi rahatlatacaktır. 

Diğer önemli bir unsur ise dalmadan önce iyi uyumaya ve yenilip içilen şeylere dikkat etmektir. İyi uyumak kendinizi zinde hissetmeniz açısından önemliyken alınan gıdalar da denizin altında kalacağınız sürece boyunca vücut direncinizi etkileyeceği için önemlidir. Dalıştan önce mutlaka ağır gelmeyecek yiyeceklerle karnınızı doyurmalı ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Eğitiminizi tamamladıktan ve bu spora devam etme kararı aldıktan sonra dalış ekipmanlarını almak da sizin yararınıza olacaktır. Ama belirtmek isteriz ki kiralama işlemi sizin için daha ekonomik olacaktır. Ekipmanlarınız olduğunda dahi tek başınıza dalış yapmaktan kaçınmanızı ve tüpünüzü sık sık kontrol etmenizi öneririz.

Yazımızın devamında size popüler dalış destinasyonlarından bahsetmek istiyoruz. Size en çok tercih edilen ve sevilen 4 dalış noktasından bahsedeceğiz. 

1. Kaş – Uçak Batığı, Antalya

Flying Fish olarak da bilinen Uçak Batığı, Yunanistan’a ait olan Meis Adası ile Türkiye arasında yer alan bir dalış noktasıdır. Resifin tepesi 5 metreden başlar ve 57. metreye doğru İkinci Dünya Savaşı sırasında batmış olan üç pervaneli İtalyan savaş uçağı görülür. Batığın kuyruk kısmı 70 metreye kadar inmektedir. Bölgede su altı görüş mesafesi 30 metre ve üzerindedir. Zor ve akıntılı bir bölge olan Uçak Batığı, tecrübeli dalgıçlar için uygun bir dalış noktasıdır.

2. Kemer – Üçadalar, Antalya

Üç Adalar, ülkemizdeki popüler dalış destinasyonlarından bir diğeridir. Suyu oldukça berrak ve dip yapısı hareketli olan Üç Adalar, çeşitli dalış türlerinin gerçekleştirilmesi için oldukça ideal bir bölgedir. Bölgede Martı, Mağara, Piknik ve Küçük Ada olarak bilinen dört adet ada bulunmaktadır. Burada iri vatozlara, orkinos sürülerine, Akdeniz foklarına, yunuslara ve yumuşak mercanlara rastlamak mümkündür.

3. Fethiye – Afkule, Muğla

Aladdin’s Cavern olarak bilinen bölgede Afkule, ileri seviye dalgıçlar için uygun bir dalış noktasıdır. Dalışa yüzeyden görülen ve 70 metrelik bir yarığı olan mağara ağzından başlanır. Dalış sırasında, duvar boyunca dibi görülmeyen uçuruma doğru iniş gerçekleşir. 27. metreden itibaren girişteki kayaları ve mağara içinde bulunan yüzlerce renkli süngeri, dantel mercanlarını, orfozları ve eşkinaları görmek mümkündür.

4. Bodrum – Büyük Resif, Muğla

Bodrum’un merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta olan Büyük Resif kolay ulaşılabilen, keyifli bir dalış noktalısıdır. Resifin tepesi 4 metreden başlamakta ve güneyinde 32 metre; kuzeyinde ise 36 metre derinliğe ulaşmaktadır. Büyük Resif’in sığ kısımlarında ahtapot, karagöz ve iskorpit gibi balık çeşitlerine rastlanırken; daha derinlere inildikçe akya, orfoz, lahos, sinarit ve müren görmek de mümkündür.

 

 

Whatsapp'dan yaz

Giriş Yap