Müsait Mavi Tur Burada Asistanı: +90 (506) 020 45 48
Hızlı iletişim : info@maviturburada.com

Tekne Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir

Denize aşık insanların en sevdiği aktivitelerin başında yat ya da tekneleri ile denizde zaman geçirmek bulunmaktadır. Bu keyfi yaşamak sadece kendisine ait yatları olanlara özel olan bir durumda değildir. Deniz aşıkları diledikleri zaman Fethiye yat kiralama hizmetlerinden yararlanarak denizin keyfiniz sürebilirler. Farklı tekne seçenekleri ile Fethiye yat kiralama hizmetleri hem ailelerin hem de büyük grupların özgürce tatil yaparak hayatlarındaki en iyi tatil deneyimlerinden birini yaşamalarına olanak sağlamaktadır.

Tekne Nedir?

Teknenin birçok çeşidi ülkemizin bulunduğu topraklarda yüzyıllardır kullanılıyor. Hem ahşap hem de fiberglas malzemeler kullanılarak üretilen tekneleri motorlu ya da yelkenli olarak kullanmak da mümkündür. Gelişen turizm sektörümüzün verdiği meyvelerden birisi olan Göcek yat kiralama gibi hizmetler de teknelere olan talebin her geçen gün artmasını sağlıyor.

Teknelerin en bilinenleri ise ahşap malzemelerden üretilenlerdir. Tekne yapımında en çok kullanılan ağaçlar ise çam, tik, meşe ve maun olmaktadır. Bu ağaçlar teknelerin dış yapımının oluşturulmasından kullanılmaktadır. Teknenin iç yapısından kullanılan ağaçlar ise tekne sahiplerinin istek e ihtiyaçlarına göre belirtilenmektedir.

Tekne yapımında kullanılan bir diğer malzeme ise fiberglas olmaktadır. Daha hafif bir malzeme olmasının yanı sıra daha az bakım gerektirmesi sebebiyle günümüzde daha sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Günümüzde tekne yapılan malzemeler sayesinde teknelerin ihtiyaç duydukları bakım periyodları uzamıştır. Bu durum tekne sahiplerinin teknelerini daha az bakım maliyetleri ile kullanmalarına da olanak sağlıyor. Yatların üretiminde kullanılan temel malzemeler ağaç ve fiberglas olsa da bazı türlerinde çelik ve saç kullanılması da söz konusu oluyor.

Yat ve Tekne Çeşitleri Nelerdir?

Yaz tatilinizi tekneye karar verdiğinizde karar vermeniz gereken bir diğer nokta da hangi tekne türünü kullanacağınızdır. Göcek yat kiralama hizmetlerini tercih etmeniz durumunda sizin için en uygun olan tekne seçenekleri konusunda uzmanlar tarafından çeşitli önerilerde bulunulsa da tekne çeşitleri hakkında genel bir bilginizin olması seçim yapma sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Geleneksel Ahşap Yatlar

Teknelerin temel olarak ahşap ve fiberglas malzemeden üretildiğini daha önce belirtmiştir. Üretimlerinde kullanılan bu malzeme farklılıkları aynı zamanda teknelerin çeşitlenmesini de sağlamaktadır.

Gulet

Ege ve Akdeniz kıyılarında bir yolculuk planlıyor iseniz o zaman karşınıza çıkacak olan ilk seçenek guletler olmaktadır. Bölgedeki en popüler tekne seçeneklerinin başında gelen guletler yüzyıllardır bu bölgede etkin bir şekilde kullanılmakta ve üretilmektedir. Deniz tatillerinizde en rahat edeceğiniz tekne seçeneklerinden birisi olan guletlerin arka kısımlarında dinlenmeniz ve yemek yemeniz için son derece geniş bir alan bulunmaktadır. Uzunlukları metreyi bulabilen guletler özellikle kalabalık gruplar için en uygun seçeneklerden birisi olmaktadır. Bunun yanında kabinlerinde özel duş ve tuvaletleri bulunur. Fiberglas tekneler de farklı teknik özelliklere sahip olmalarından dolayı farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Motoryat

Tatillerde konforun yanı sıra hızın da istendiği durumlarda motoryatlar tercih edilmektedir. Modern denizciliğin tüm sistemlerine sahip olmakla birlikte genellikle mürettebatı ile kiralanmaktadır. Bu sebeple de Fethiye yat kiralama hizmetleri içerisinde sıklıkla tercih edilen yat seçeneklerinden birisi olmaktadır. Misafirlerin konforlu bir tatil geçirmesi için iki staterooms ve geniş bir oturma alanı sunmaktadır. Ayrıca kainleri de genellikle süit oda olarak düzenlenir. Ortalama olarak 13 metre uzunluğunda olan motoryatların normal seyir hızları ise 20 knot olmaktadır. Uzun süreli tatillerinizde en rahat edeceğiniz tekne seçeneklerinden birisi olan motoryatlar aynı zaman da yüksek güvenlik önlemlerine de sahip olmaktadır.

Megayat

Göcek yat kiralama hizmetler içerisinde seçebileceğiniz bir diğer tekne çeşidi de megayatlar olmaktadır. Zenginlik ve lüksün en büyük temsilcilerinden birisi olan megayatlarda her türlü konforu en üst seviyede bulmanız mümkün olmaktadır. 45 ile 160 metre arasında değişen büyüklükleri ile en büyük tekne çeşitlerinden birisi olmaktadır.

Yelkenli Sailing Teknesi

Hem yelkenli hem de motorlu olarak kullanılabilen bu tekneler mükemmel bir konfor sunmalarının yanı sıra hızları tipik bir yelkenli kadar olmaktadır. Hem yelkenle hem de motorla yol almanın keyfini bir arada yaşamak isteyenler için en uygun tekne seçeneklerinden birisi olmaktadır.

Katamaran

İki teknenin birleştirilmiş hali gibi düşünebileceğiniz katamaranların salmanlarının derin olmaması sayesinde sığı sularda rahatlıkla kullanılmaktadır. Safralarının olmaması ise hızlarının diğer tekne çeşitlerinden daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Su üzerinde rahat bir yolculuk sunmalarından dolayı özellikle uzun süreli yolculuklarda tercih edilmektedir.

Tenezzüh Teknesi

Özellikle günübirlik deniz gezilerinde kullanılan bu tekne çeşitleri 300 kişiye kadar yolcu kapasitesi bulunmaktadır. Açık güverteli olmalarının yanı sıra mutfak ve tuvaletlerinin bulunması sayesinde günübirlik turları tercih eden kişilere geniş ve konforlu bir alan sunmaktadır.

Sürat Teknesi

Deniz tatillerinden daha çok kısa mesafede yolcu taşımak için kullanılan sürat motorları son derece küçüktür ve kabinleri bulunmaz. Üsteleri açık olan sürat teknelerinin güverteleri de son derece küçüktür. Yolcu taşımacılığının yanı sıra spor amaçlı da kullanılan sürat tekneleri motorlarının özelliklerine bağlı olarak yüksek hızlara kolaylıkla çıkabilmektedir.

 

 

Whatsapp'dan yaz

Giriş Yap