Müsait Mavi Tur Burada Asistanı: +90 (506) 020 45 48
Hızlı iletişim : info@maviturburada.com

Deniz Suyunun ve Yüzmenin Sağlığımıza Faydaları

Deniz suyunun ve yüzme sporunun sağlığa ne kadar yararlı olduğu aslında artık genel olarak bilinen bir gerçek. Doktorların eklem ağrıları için önerdiği, fizik tedavi uzmanlarının da tedavi aşamasında kullandığı bir yöntem aynı zamanda. Deniz suyunun ayrı yüzme sporunun ayrı olarak yararlı olmasının birçok sebebi var.

Öncelikle hem deniz suyunun hem de yüzmenin birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyebiliriz. Yüzmek kolda ve bacakta oluşan eklem ağrıları ya da hastalıkları için iyi gelmenin ötesinde bir çözüm bile olabilir. Fıtık hastalıklarının ağrı ve sancıları da kol ya da bacak gibi uzuvlarımıza vurduğundan iyileştirmese bile yüzmek fıtık kaynaklı sancılarınızı da azaltıp sizin iyi hissetmenizi sağlar. Daha zararsız hastalıkları düşünecek olursak ise deniz suyu soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklar için birebirdir. Deniz suyunun içerisinde bulunan çeşitli mineraller sizin bu gibi rahatsızlıklardan korunmanızı sağlar ya da tedavi aşamasında iyileşmenize yardımcı olur. Bu iş nasıl oluyor derseniz basitçe şöyle söyleyebiliriz: Deniz suyundaki mineralleri vücudunuz emer ve sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirip vücut direncinizin artmasını sağlar. Bu da tabi ki sizin mikropla ya da hastalıkla savaşmanıza yardımcı olur. Zaten tatildeyken alacağınız D vitamininden bahsetmeye bile gerek duymuyoruz.

Deniz suyunun diğer bir yararı ise özellikle cildinden şikâyet eden her insanın hoşuna gidecektir. Çünkü deniz suyunun bir diğer özelliği cilde iyi gelmesidir. Denizde bulunan minerallerden özellikle potasyum klorür cildin dış yüzeyini pürüzsüzleştirir, istenmeyen akneleri kurutmaya yardımcı olur. Deniz suyunun bir yerde yaşlanma karşıtı bir etkisi vardır da diyebiliriz aslında çünkü potasyum klorür kırışıklıkları önleyici bir etkene de sahiptir.

Deniz suyu ve yüzmenin bir diğer yararı ise belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz şey: Stresi azaltması, zihni ve vücudu aktif tutması.  Beyin dalgalarının su sesiyle birlikte kalp ritmini düzenlediği ve sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmış durumda. Deniz kenarında aldığımız oksijeni bol hava ile de zihnimiz ve bedenimiz daha dinç hissetmeye başlar. Bunun yanı sıra, yine denizde bulunan minerallerden magnezyum kaslar ve sinirler üzerinde etkili bir mineraldir ve bizim vücut fonksiyonlarımızı da bu anlamda etkiler. Tatile çıkmak zaten rahatlamak için yaptığımız bir aktivite dolayısıyla stresi üzerimizden atmaya meyilli oluyoruz, bunun da etkisi büyük tabi. Her gün masa başında çalışmak ya da bir yerlere yetişmek için koşturmak değil de sevdiğimiz bir sporu yapıyor olmak da vücudumuzu dinç hale getiriyor, yorgunluk hissi hem zihin hem de vücut deniz içerisinde dinç kaldığı için çok göze batmıyor.

Son olarak deniz suyunun ve havasının uyku düzenine de iyi geldiğinden bahsetmek isteriz. Oksijeni bol yerlerde solunum gerçekleştirdiğiniz için ve denizdeki çeşitli mineraller sayesinde uzun saatler uyumadan dinç bir şekilde uyanabileceğinize şahit olacaksınız. Günü gerçekten her anlamda verimli geçirebileceksiniz, tadını çıkaracaksınız. Deniz suyunun veya havasının ve yüzmenin insanlarda üzerindeki hem psikolojik hem de fiziksel anlamda sağlığımıza olumlu etkisi yadsınamaz.

 

 

Whatsapp'dan yaz

Giriş Yap