Müsait Mavi Tur Burada Asistanı: +90 (506) 020 45 48
Hızlı iletişim : info@maviturburada.com

Bozburun Guletleri

Bursa'nın iskenderi, Maraş’ın dondurması, İzmir’in kızları meşhurdur. Bozburun denildiğinde ilk akla gelen Guletler oluyor.

Değerli deniz dostları ve misafirlerimiz Bozburun deyince ilk akla gelen guletlerdir çünkü Türkiyede mavi yolculuk sektörüne hizmet veren gulet’lerimizin yüzde 40 imalatı Bozburunda yapılmıştır. Bozburun halkı gercekten çok calışkan ve çok yeteneklilerdi 70 li ve 80’li yılların başında süngercilik ve balıkcılık hayatlarını idame ettiler ki balıkçı ve sünergi teknelerini kendileri imalat ederlerdi çünkü en yakın tekne imalat atölyeleri Bodrumdaydı dolayısıyla kendi teknelerini kendileri yapmayı öğrendiler iyi ki de öğrenmiş turizm başladığı yıllarda bu çalışkan halk gulet imalatına başladı o yıllarda turizm çok iyi gidiyordu ve 1-2-3 derken bugün mavi yolculuk sektöründe bozburun çok çok iyi yerlerde olduğunu herkes tarafından biliniyor, bozburun halkı kendi imal ettikleri guletlerde kendileri aileleriyle hizmet etmektedir, şuan mavi tur ve gulet kiralama sektörü bozburun ve koylarında devam etmektedir.

Gulet yapımı bir sanat olduğu kadar bir kültüründe geçmişini günümüze aktarır. Bir rivayete göre Simi'den (Sömbeke adası) gelen gulet ustaları bu sanatı Bozburunlu ustalara öğretmiş ve Bozburun halkı bu sanatı bir nesilden diğerine aktararak geleneklerini devam ettirmişlerdir. Bozburun bugün dünya'nın dört bir yanından gelen misafirlerinin taleplerini yetiştirmeye çalışırken bir yandan da bu guletleri işletirler. Marmaris, Bodrum gibi turistik yörelerde çalışırlar ve bu konuda engin tecrübeleriyle ülkemizde kaliteli turizmin timsalleri olurlar. Mavi yolculuk sırasında da gulet yapımından kalıntılar görebileceğiniz yerlere seyahat edeceksiniz.

Peki siz Bozburun guletleriyle keyifli, unutulmaz bir mavi yolculuk yaşamak istiyorsanız, erken rezervasyon seçenekleri ile mavi turlar arasında en beğendiğinizi bulmak ve uygun fiyatlı mavi yolculuk fırsatlarını yakalamak için maviturburada sayfalarını göz gezdirmeniz yeterli....

 

 

Whatsapp'dan yaz

Giriş Yap